Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

V Egyptě se dějí pozitivní věci, jen my to nechceme vidět

2. 07. 2013 14:50:25
Už je zase poprask kolem Egypta. Páni diplomaté vydali varování (zjevně inspirováni administrativou USA) a straší turisty. Straší je velmi demokraticky – bez rozdílu, všechny. Nehledí na to, zda se jedná o individuální cestující, nehledě na to, kam směřují a co tam chtějí dělat.

Když se v listopadu 1989 plnily ulice v Praze a dalších městech, národem mohli jsme si být jisti tím, že o našich událostech píše celý demokratický svět pozitivně, s vírou v naši lepší budoucnost, že nám drží palce a přejí nám, abychom se pohnuli dějinami někam jinam.

V Egyptě se v tuto chvíli děje něco velmi podobného. Tisíce lidí naplňují ulice a chtějí změnu, chtějí se pohnout dějinami někam jinam. Ovšem, na rozdíl od nás, si nemohou být vůbec jisti, že o nich píše a bude psát demokratický svět pozitivně, že bude mít víru v jejich lepší budoucnost, že jim bude držet palce. Zdá se, že je tomu právě naopak. Většina článků má velmi negativní nádech a politici i komentátoři o celé situaci mluví, jako by na obou stranách sporu stáli ti špatní.

Dokonce i redaktor Pavel Novotný, kterého nelze podezřívat z neznalosti věci, a který má jinak upřímnou snahu o analýzu věcí, které se v Egyptě dějí, se dopustí takového přitroublého a bulvárního titulku: „V rozbouřené Káhiře bují násilí na ženách, Egypťané pro ně vytvořili ochranku!“ Proč? Aby se dostal na titulní stanu Idnes.cz ? V tom smetí negativismu úplně zaniká smysl celého dění, touha po změně a celkem jasná zpráva: nechceme radikalismus, chceme žít normální život!

Současná situace je přece důkazem toho, že i za vlády současného prezidenta se Egypt posunul demokratickým směrem. Lidé se nebojí jít do ulic a nahlas říkat svůj názor. V ulicích stojí vedle sebe koptští křesťané a umírnění muslimové, mladí lidé vedle starších. Říkají nahlas, co se jim nelíbí na současné vládní garnituře, jakých chyb se dopustila, jaké sliby nesplnila. Nedostatek pohonných hmot, napětí na hranici se Súdánem kvůli průtoku Nilu, nejasný postoj k dění v Sýrii a další věci, které široká veřejnost u nás nevnímá a vnímat nemusí. To vše ale pumpuje adrenalin do žil Egypťanů a novináři a diplomaté by to vědět měli.

Teď je právě čas dát jasně najevo, že držíme palce těm v ulicích Káhiry, Alexandrie a dalších měst, že je nepokládáme za kriminálníky, teroristy a potenciální nebezpečí pro nás a naši demokracii. Teď je čas odlišit tyhle lidi od tzv. „arabského teroristického nebezpečí“ a nemotat tyhle lidi dohromady s fanatiky.

Ministerstvo zahraničních věcí by mělo dodržovat sliby, které dalo a vézt dialog o svých doporučeních, jinak ztrácí náš respekt a přestaneme diplomaty z Černínského paláce pokládat za slušné a seriózní partnery.

Novinářům radit nemohu, dělají svou práci a každý ji dělá tak, jak umí a jak je veden. Mohu jen doufat, že některý z nich najde konečně odvahu a zastane se těch odvážných stovek lidí, kteří se nebojí jít do ulic, když jim jde o věc.

Autor: Jan Papež | úterý 2.7.2013 14:50 | karma článku: 15.15 | přečteno: 921x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Mozek v kalhotách

Většina orgánů a součástek lidského těla má svoje místo, které mu konstruktér přiklepnul. Ale život není peříčko, a tak se občas stane, že nám vypadnou oči z důlků, spadne sanice na zem, nebo srdce do kalhot.

29.11.2023 v 21:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Karel Trčálek

Ježula

Život věčný, kterého se někteří dočkají, bude krom jiného, jedněmi nepřetržitými narozeninami, které se budou i nepřetržitě slavit...

29.11.2023 v 17:09 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jan Pražák

Jedině nepřítel mého nepřítele může být mým přítelem

Představte si klasický trojúhelník. Ne, neděste se, nechystám se vás zkoušet z geometrie, mám na mysli pomyslný trojúhelník vztahový. Jeho tři aktéři až donedávna fungovali v pohodě a neměli mezi sebou žádné spory.

29.11.2023 v 14:34 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 307 | Diskuse

Marek Valiček

Kližka na houbách a roztančená matka. Prostě krásnej den!

Některé matky to tak prostě mají. K narozeninám si nepřejí žádné dárky, ale rády si zatancují v restauraci, kde se... netančí.

29.11.2023 v 10:37 | Karma článku: 22.45 | Přečteno: 306 | Diskuse

Irena Houdková

Dřu jako blázen, ale na konci dne mám pocit, že jsem nic neudělal

Mnoho lidí ve vedoucích pozicích, ale nejen tam, celý den bojuje u vedení i kolegů za své podřízené, s podřízenými zápasí kvůli prosazení rozhodnutí učiněná vedením a sprint z meetingu na meeting proloží cizojazyčným TELKEM...

29.11.2023 v 6:50 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 188 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...