Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Proč jsem nedal peníze Červenému kříži

6. 03. 2013 7:45:00
„Jsi zavrženíhodný chlápek!“ řekla by jistě moje matka, kdyby ještě žila a připomněla by mi, s jakou radostí jsem jako dítě stříhal perforované okraje losů s červeným křížem, které s naprostou pravidelností kupovala, když šla do místní Jednoty pro balík Partyzánek pro otce a Startek pro sebe. Měla by pravdu, stříhal jsem ty okraje strašně rád a prožíval napjaté očekávání při jejich otevírání. Roky jsem dostával stále stejné zprávy: nevyhrál jsi nic nebo vyhrál jsi další los. Až jednou bylo úsilí mojí matky odměněno nečekanou zprávou: vyhrál jste zájezd do Rumunska. Matka odletěla do letoviska Mamaia a byla to její jediná cesta do zahraničí letadlem v celém jejím životě. Byla osmdesátá léta minulého století a svět vypadal dost jinak.

Na ty losy jsem si vzpomněl včera, když mi volala paní z Červeného kříže a velmi decentně a kultivovaně mne žádala, abych přispěl na vydání učebnice pro děti školou povinné, učebnice První pomoci. Nešlo o žádnou sumu peněz a šlo o smysluplný, srozumitelný a promyšlený projekt. Současné děti nemají ani tušení, co První pomoc je a čím víc jich bude tyto základy znát, tím lépe pro nás všechny, co jednou zkolabujeme na veřejnosti, nabouráme nebo budeme nabouráni, uklouzneme po neuklizených chodnících, začneme se topit apod. Přesto jsem peníze odmítl dát. Promiň, mami.

Učebnice bude zdarma rozdávána do škol, bude-li vydána. A v tom je pro mě ten háček, ten zakopaný pes, to jádro pudla, ta nepřekonatelná hranice mého vlastního odporu k tomu, jak tenhle stát zneužívá dobročinnosti organizací a lidí.

Základy První pomoci se mají děti naučit ve škole a mají k tomu mít k dispozici všechno potřebné zázemí, včetně učebnice. Jak moc špatná je asi situace, když se organizace Červený kříž rozhodla suplovat odpovědné instituce a shánět peníze na učebnici, aby zachránila alespoň nepatrnou naději na to, že děti budou znát, jak mi zachránit krk, až to budu potřebovat.

Zdá se, že si odpovědní úředníci státních institucí stále častěji říkají, že si lidé pomohou sami nebo jim pomohou organizace typu Červený kříž, různé nadace apod. Je to pro ně pohodlné, levné a nic neriskují. Ono to totiž vždycky nějak dopadne a vždycky se nějaká ta nadace najde nebo ji z lítosti někdo pro ten konkrétní případ založí. Ale takhle to přece nemůže fungovat. Stát si od nás bere peníze. Každý z nás maká na stát více než polovinu svého pracovního času! Takové nevolnictví nebylo ani v době pánů z Rožmberka a ani Pán Slunce Inka nechtěl po svých poddaných, aby pro něj pracovali půl roku! S penězi, které od nás stát vybere, musí přebírat i odpovědnost.

Základy První pomoci vypadají jako banalita v porovnání s mnoha jinými záležitostmi, ve kterých stát selhává nebo které zanedbává. Ale i ta největší řeka vzniká někde v dálce první kapkou deště, která padne na kámen, nevsákne se a spojí se s jinou kapkou v malinký nenápadný pramínek.

Červený kříž je jistě organizace, která zaslouží respekt a úctu, ale moje peníze na učebnici základů První pomoci nedostane. Když najde způsob jak zatlačit na Ministerstvo školství nebo Ministerstvo zdravotnictví, aby takovou učebnici vydalo a dostalo do škol, určitě rád takový tlak podpořím.

Autor: Jan Papež | středa 6.3.2013 7:45 | karma článku: 25.45 | přečteno: 1320x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Mozek v kalhotách

Většina orgánů a součástek lidského těla má svoje místo, které mu konstruktér přiklepnul. Ale život není peříčko, a tak se občas stane, že nám vypadnou oči z důlků, spadne sanice na zem, nebo srdce do kalhot.

29.11.2023 v 21:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 41 | Diskuse

Karel Trčálek

Ježula

Život věčný, kterého se někteří dočkají, bude krom jiného, jedněmi nepřetržitými narozeninami, které se budou i nepřetržitě slavit...

29.11.2023 v 17:09 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 157 | Diskuse

Jan Pražák

Jedině nepřítel mého nepřítele může být mým přítelem

Představte si klasický trojúhelník. Ne, neděste se, nechystám se vás zkoušet z geometrie, mám na mysli pomyslný trojúhelník vztahový. Jeho tři aktéři až donedávna fungovali v pohodě a neměli mezi sebou žádné spory.

29.11.2023 v 14:34 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 306 | Diskuse

Marek Valiček

Kližka na houbách a roztančená matka. Prostě krásnej den!

Některé matky to tak prostě mají. K narozeninám si nepřejí žádné dárky, ale rády si zatancují v restauraci, kde se... netančí.

29.11.2023 v 10:37 | Karma článku: 22.28 | Přečteno: 305 | Diskuse

Irena Houdková

Dřu jako blázen, ale na konci dne mám pocit, že jsem nic neudělal

Mnoho lidí ve vedoucích pozicích, ale nejen tam, celý den bojuje u vedení i kolegů za své podřízené, s podřízenými zápasí kvůli prosazení rozhodnutí učiněná vedením a sprint z meetingu na meeting proloží cizojazyčným TELKEM...

29.11.2023 v 6:50 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 187 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...