Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. listopadu 2023 Zina

Vítěz prvního kola prezidentských voleb: marketing !

13. 01. 2013 11:28:31
Skvělá zpráva: k volbám přišlo více než 60% procent voličů. Přímá volba dokázala aktivovat lidi a přesvědčit je, že má smysl jít volit a přidat svůj hlas k některé z nabízených alternativ. To je určitě nejpozitivnější věc na celé přímé volbě. Lidé ještě nerezignovali, jsou schopni sebrat se a udělat alespoň to nejmenší, co udělat mohou, jít k anonymním volbám. Další velmi pozitivní věc – mnohem důkladnější zkoumání toho, kdo je kdo, jakou mají kandidáti minulost, přítomnost a jaké mají představy o budoucnosti.

Zákon o přímé volbě bude chtít mnoho úprav a jedna z nich bude nezbytnost omezit množství peněz, které je možné využít na kampaň. Jinak se nebude jednat o rovný souboj kandidátů, nebude se jednat o demokratickou volbu, ale souboj marketingu a peněz a to popírá sám smysl přímé volby.

Nejsem voličem ani pana Zemana, ani pana Schwarzenberga a volby tedy pro mne dopadly špatně. Přesto mám dobrý pocit z toho, kolik lidí se dokázalo vymanit z hlavního proudu a nepodlehnout tlaku marketingu velkých peněz. Nestačilo to na změnu, ale určitě to stačilo ke zvednutí hlavy, pohnutí se z kolenou na nohy a k hrdému rozhlédnutí se kolem sebe. Jsme tady a je nutné s námi počítat. Lidé, kteří o svých volbách přemýšlejí, zkoumají komu dát hlas a hledají argumenty pro a proti. To je zpráva i pro profesionální politiky. V budoucnosti s tím budou muset počítat. A je to dobrá zpráva i pro slušné aktivní lidi, kteří se už nemusí bát vykouknout z ulit a mohou se pokusit vstoupit do veřejného života. Žádný z nezávislých kandidátů nezklamal, všichni si zachovali nadhled, dokázali argumentovat a dokázali se ctí a respektem k vůli voličů prohrát. A to prohrát se ctí, to je velké umění a něco to vypovídá o morální kvalitě. (Porovnejte s tím, jak svou prohru neunesl pan Okamura !)

Ať už druhé kolo dopadne jakkoliv, nestane se vlastně nic. Oba pánové jsou oběma nohama (jeden až po pás a druhý až po krk) ponořeni do současného dění. Měli a mají přímý vliv na to, co se dělo a děje. Nedá se ani v nejmenším očekávat, že by se něco změnilo k lepšímu. Takže pro nás, co jsme doufali v nějakou změnu, se vlastně nic neděje, musíme jen počkat na další příležitost a věřit, že do příště víc lidí pochopí, že přímá demokracie má sílu a potenciál ke změnám.

Snad se nevyplní nejčernější předpovědi typu, že pan Schwarzenberg udělá velkou levou a prolomí Benešovy dekrety nebo, že půjde na ruku ještě šílenějším pokusům jeho šedé eminence pana Kalouska o zdanění střední třídy a o ještě šílenější zdanění běžného občana, kdyby byl ve druhém kole zvolen prezidentem. Lidé si vůbec nevšimli, že tento pán zrušil mnoho Českých ambasád a má v plánu rušit další a že tím přímo ohrožuje naše zájmy v zahraničí a opouští nadějné trhy ve prospěch západních zemí, které v ten samý čas naopak zvyšují aktivity v námi opouštěných lokalitách. Lidé si nevšimli, že je hlavním tahounem církevních restitucí, které budou splácet ještě naše děti a za jejichž cenu mohla být provedena důchodová reforma. Lidé si málo uvědomují, že již nejméně dvakrát nechal svou osobnost použít jako výkladní skříň stran, které sehrály ne úplně čistou roli v naší politice. Ale uznávám, že přímá volba je věc každého a každý nese svou odpovědnost za svou volbu.

Snad se nevyplní nejčernější předpovědi typu, že pan Zeman pojme svůj úřad monarchisticky a bude do všeho strkat nos a bude dosazovat do pozic soudců a bankovní rady lidi, kteří nebudou na tyto pozice kvalifikovaní jinak, než vztahem k panu Zemanovi. Snad se nevyplní ani předpoklad, že pod jeho dohledem vznikne nějaká forma „nové opoziční smlouvy“, která naprosto vygumuje snahy o změnu a upevní pozice kmotrů, pokud bude pan Zeman zvolen prezidentem. Lidé zapomněli, pod tlakem současnosti, jak špatně fungoval stát v době premiérování pana Zemana a aroganci pana Zemana vnímají jako sílu, hulvátství vnímají jako vtipnost. Ale uznávám, že přímá volba je věc každého a každý nese svou odpovědnost za svou volbu.

Určitě by bylo fajn, aby nezávislí kandidáti pokračovali ve své politické aktivitě. Věřím, že si pan Franz uvědomil, že se nemůže jen tak vrátit do svého minulého života. Zpochybnil by tím legitimitu své nominace a vysmál by se tím více než 300 000 lidí, kteří jej volili. Je samozřejmě na něm, jak tuhle obrovskou energii přetaví a využije, ale musí být vědom toho, že v budoucí volbě by už lidé nevolili nezávislé kandidáty, pokud by se ukázalo, že nominace byla jen osobní hra, která měla sloužit k zviditelnění. Prostě není možné se vysmát lidem, kteří mu věřili.

Podobně jsou na tom obě dámy – paní Fischerová a paní Roithová. U profesionálních politiků pana Dienstbiera a paní Bobošíkové se pokračování v aktivní politice rozumí samo se sebou. A pokud by přestal být v politice aktivní pan Fischer, nikdo by si toho ani nevšiml. Pana Sobotku zradila jeho vlastní strana a to něco vypovídá o charakteru této strany. Myslím, že to byl poslední oficiální kandidát ODS, který si troufne do voleb bez podpory nasbíraných hlasů.

Přímá volba v mých očích obstála a je dobře, že tento nástroj v našem systému existuje a doufám, že jej budeme používat častěji a doladíme nedostatky, které se během této volby ukázaly.

Autor: Jan Papež | neděle 13.1.2013 11:28 | karma článku: 16.75 | přečteno: 1139x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Mozek v kalhotách

Většina orgánů a součástek lidského těla má svoje místo, které mu konstruktér přiklepnul. Ale život není peříčko, a tak se občas stane, že nám vypadnou oči z důlků, spadne sanice na zem, nebo srdce do kalhot.

29.11.2023 v 21:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 22 | Diskuse

Karel Trčálek

Ježula

Život věčný, kterého se někteří dočkají, bude krom jiného, jedněmi nepřetržitými narozeninami, které se budou i nepřetržitě slavit...

29.11.2023 v 17:09 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 150 | Diskuse

Jan Pražák

Jedině nepřítel mého nepřítele může být mým přítelem

Představte si klasický trojúhelník. Ne, neděste se, nechystám se vás zkoušet z geometrie, mám na mysli pomyslný trojúhelník vztahový. Jeho tři aktéři až donedávna fungovali v pohodě a neměli mezi sebou žádné spory.

29.11.2023 v 14:34 | Karma článku: 15.89 | Přečteno: 299 | Diskuse

Marek Valiček

Kližka na houbách a roztančená matka. Prostě krásnej den!

Některé matky to tak prostě mají. K narozeninám si nepřejí žádné dárky, ale rády si zatancují v restauraci, kde se... netančí.

29.11.2023 v 10:37 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 299 | Diskuse

Irena Houdková

Dřu jako blázen, ale na konci dne mám pocit, že jsem nic neudělal

Mnoho lidí ve vedoucích pozicích, ale nejen tam, celý den bojuje u vedení i kolegů za své podřízené, s podřízenými zápasí kvůli prosazení rozhodnutí učiněná vedením a sprint z meetingu na meeting proloží cizojazyčným TELKEM...

29.11.2023 v 6:50 | Karma článku: 5.78 | Přečteno: 186 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...