Sdružení na obranu spotřebitele politiky

14. 11. 2012 17:30:00
Stály u regálu s uzeninami. Jedna z nich držela v ruce velkou lupu. Sherlog Holmes a Dr. Watson. Studovaly obsah masa a dalších složek ve vystavených párcích. „To je ostuda, tyhle mají jen 38% masa a těch Éček! Máš ten seznam?“ Následovalo pečlivé studium emulgátorů a dalších přísad a porovnávání s archem papíru větším než nákupní taška. „To nemyslej vážně, fakt hrůza, dej to zpátky.“ Jeden balíček párků následoval druhý a výsledek byl stále stejný, nespokojené vhození balíčku zpět do regálu.

„Tyhle mají 71% vepřovýho a 20% hovězího!“ Konečně vítězství. 20 minut hledání přineslo úspěch. Ještě před pár lety by se nad obsahem uzenin zastavil jenom někdo. Nevyrovnaná kvalita potravin, média a spotřebitelské organizace nás naučili zajímat se, starat se, ptát se a pídit se. Pro někoho se to stalo zpestřením života a trochu fetišem, ale ve své podstatě je to dobře. Je určitě dobře, když se staráme o to, co jíme a sem tam zabráníme tomu, aby naše těla dostala pekelnou dávku sajrajtu, co by neměl překročit práh prodejen.

Byla sobota, druhý den druhé kola voleb do senátu. Měl jsem cukání zeptat se návštěvnic Budějovického Tesca, zda byly volit. Ale nakonec jsem to nechal plavat. Byl jsem si téměř jistý tím, že volit nebyly. Možná by jejich volební účast trvala stejně dlouho jako výběr párků.

Tak jako jsme ještě před pár lety podceňovali výběr potravin, podceňujeme výběr politiků. Většina voličů nejde volit a řada z těch, kteří volit jdou, se moc netrápí s přemýšlením o tom, koho volit, dají na lákavé obaly a reklamní kampaně.

Vybrat párky je totiž mnohem jednodušší. Etiketa říká celkem jasně a přehledně z čeho jsou vyrobeny a můžete si výběr ulehčit lupou a archem papíru s přehledem přísad, emulgátorů a dalších „vylepšení“. Kdo má rád vepřové, kuřecí, hovězí nebo telecí, má možnost jasné volby a po chvilce hledání jsou uspokojeni i ti, co rádi alianční směsi vepřového s hovězím, vepřového s kuřecím apod. Chce to trochu času a pátrání.

S kandidáty je to mnohem složitější. Žádný předpis nenařizuje, že se na etiketě nesmí lhát. Tak se nám snadno může stát, že volíme vepřové a ve skutečnosti je to kuřecí, že toužíme po telecím a dostaneme vepřové kůže, nebo zjistíme, že alianční směs má úplně jiný poměr ingrediencí, než jsme si mysleli. O emulgátorech, barvivech, přísadách všeho druhu a dalších různých „vylepšeních“ ani nemluvě. Nemůžeme se pak divit, že nám je z toho všeho pak nevolno a často jsme přiotráveni a propuká u nás chronické nechutenství. Politika nemá pro nás spotřebitele jasná pravidla.

Jenže to je stav, který politikům vyhovuje. Mohou si bez jakékoliv odpovědnosti a zábran namíchávat své „párečky“ jak jim libo a plnit regály lákavými obaly, tu modrými, tu oranžovými, či rudými a zelenými. Obsah nezaručen.

Krajské a senátní volby ukázaly, jak málo nás politika zajímá a jak málo si uvědomujeme, že jsme sami odpovědní za obsah svého žaludku a výběr politické potravy. Blíží se test našeho sebeuvědomění, test odpovědnosti sama za sebe, prezidentské volby. Bylo by fajn, kdybychom chtěli po 11 kandidátech, aby nám předložili jasné a průkazné etikety s obsahem svých „párečků“, včetně všech Éček a dalších přísad. A asi nezbude, než se i sami pídit po skrytých vadách.

Určitě by se hodilo nějaké Sdružení na obranu spotřebitele politiky, které by na politiku nazíralo stejně tvrdě jako spotřebitelská sdružení na potraviny, zboží a služby. Vždyť politika by měla být služba, tak proč netrvat na tom, že bude poskytována pořádně.

Autor: Jan Papež | středa 14.11.2012 17:30 | karma článku: 14.81 | přečteno: 780x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Olga Medová

Mluno, električina, síla blesková

Green Deal. Obnovitelné zdroje. Fotovoltaika. Elektromobilita. Udržitelnost. Blackout. Náklady za energii. Úsporná opatření.

28.2.2024 v 21:25 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 90 | Diskuse

Yngvar Brenna

Oseto

- sice ještě zdaleka nemá žádný norský hospodář, ovšem o zemědělství můžeme psát i tak, čímž navazuji na předchozí článek.

28.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 |

Luboš Vlasák

Návrat politických mrtvol

Zrovna nedávno jsem se od srdce zasmál, když jsem četl vtip o tom, jak trenér cviků čínského císaře, sám sexy mozek a upocený předseda unie mimozemšťanů Jiří Paroubek, vážně jedná s komunisty...

28.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 240 | Diskuse

Ladislav Jílek

Blíží se jaro

A to nás inspiruje k různým aktivitám. Cítíte již takové nutkání? Mám tady námět, který by třeba mohl někoho zaujmout.

28.2.2024 v 10:34 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 133 | Diskuse

Irena Houdková

Přece nebudu plýtvat svým časem na řeči s podřízenými o jejich štěněti. Jsme v práci!

Ajajaj. Jak často se s podobnými větami nsetkávám. Co rozhovory „o štěňatech a kvetoucích pelargoniích či roztomilých vnoučatech“ lýdrům i týmu mohou přinést?

28.2.2024 v 6:52 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...