Barma (Myanmar) - vycházející hvězda asijské turistiky

9. 12. 2011 16:32:00
Barma "barmsky Myanmar" je unikátní, ojedinělá a zcela odlišná než ostatní země. Je jako nebroušený drahokam. Díky desítkám let izolace a rozporuplným výzvám k bojkotu turistiky, ke kterým se přidal i bývalý prezident Václav Havel, je Myanmar stále ještě téměř panenskou destinací.

Myanmar je původní název země užívaný místními obyvateli dávno předtím, než ji Britové přejmenovali na Barmu. Název Myanmar poprvé v Evropě použil na sklonku 13. století cestovatel Marco Polo. V roce 1989 se země vrátila k původnímu názvu a oficiálně se nazývá Svaz Myanmar. Státní úřady tak rozhodly proto, že název Barma přímo vyjadřoval dominanci barmské kultury
na úkor etnických menšin.

Kde jinde najdete na památce UNESCO více chrámů než návštěvníků, než právě tady. Kde máte možnost setkat se s lidmi z horských divokých kmenů, ještě nepoznamenaných turistikou? Kde můžete plout po hladině průzračného jezera, sevřeného prstencem hor a pozorovat rybáře, kteří pádlují jen pomocí nohou? Jen v zemi, v níž ještě turisty nazývají hosty. Myanmar je unikátní a určitě stojí za to navštívit ji nyní, než se stane obětí masové turistiky.

Je bezpečné navštívit zemi, ve které vládne vojenská vláda?

Nemají lidé vyzývající turisty k bojkotu přeci jen pravdu? Nepřežívá diktatura právě díky dolarům od turistů? Kdo jiný by měl na takové otázky odpovědět celkem bez váhání, než právě my – Češi? Víme moc dobře, že absolutní bojkot není možný. Nakonec totiž nepostihne ty, kteří mají moc v rukou, protože ti se o sebe vždy postarají (vždy bude existovat nějaký Tuzex, do kterého mohou jen vyvolení). Bojkot vždy uškodí především obyčejným lidem, kteří na politiku mají minimální nebo vůbec žádný vliv. Vojenská vláda vede Myanmar od roku 1962. Situace v zemi dokazuje, že bojkot je zbraň neúčinná a že naopak nahrává vládě, protože všechny vnitřní problémy může celkem snadno svádět na potíže způsobené revoltou. Velká většina země chce, aby turisté do země přijížděli, a je s podivem, že to „humanističtí“ zastánci bojkotu nechtějí slyšet. Turistika je totiž jedním z mála průmyslových odvětví, které se přímo dotýká obyčejných lidí a které nabízí velké množství pracovních příležitostí právě obyčejným lidem. A nejen to, dává možnost kontaktu s okolním světem i lidem stojícím níže na společenském žebříčku. Tam, kde se pohybují turisté, obyčejně nedochází k významnému porušování lidských práv, protože každá diktatura se bojí zveřejnění takových incidentů. Mnoho místních lidí si díky styku s turisty začne uvědomovat mnoho souvislostí, které by jim jinak unikaly, protože média jsou plně v rukou vlády.

a_budha4.jpg

a_budha3.jpg

a_budha.jpg

a_kmeny4.jpg

Schwedagon.jpg

a_kmeny5.jpg

a_inle_rybar.jpg

a_inle_rybar2.jpg

Autor: Jan Papež | pátek 9.12.2011 16:32 | karma článku: 11.24 | přečteno: 1577x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Veronika Foglová

Od Šerlišského Mlýna k Sedloňovskému Černému Kříži

V polovině července 2015 jsem si udělala krásný výlet na hlavní hřeben Orlických hor. Byl to jeden z těch, kdy mi úplně nevyšlo počasí, přesto mám na něj moc krásné vzpomínky, protože jsem nakonec stihla víc než jsem plánovala.

25.2.2024 v 21:28 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 139 | Diskuse

Martina Mičková

Poodří - krajina vody

Naše dnešní procházka směřovala do CHKO Poodří - do rybníkářské oblasti a lužních lesů, mezi nimiž prochází v mnoha meandrech řeka Odra. Nádherná krajina vody, vítejte v Poodří!

24.2.2024 v 21:15 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 217 | Diskuse

Marek Trizuljak

Hladiny, únorové tání

Jaro či předjaří, fotoblog obrazový, obrazivý... Netuším, zda poetický, snivý... snad, snad ... ...

23.2.2024 v 19:47 | Karma článku: 14.79 | Přečteno: 166 | Diskuse

Jan Pražák

Tohle je moje území a já nehodlám tolerovat, abys mi sem lezl!

Už toho mám dost, to si jako vážně myslíš, že se tě budu bát? Tak to teda ani náhodou, koukej mazat, odkud jsi přišel nebo si to s tebou pěkně zostra vyřídím, jakože se Magdaléna jmenuju!

23.2.2024 v 14:34 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 777 | Diskuse

Petr Široký

Jak jsem potkal brouky (Díl LVIII. - Horní Bříza)

Broučí znalosti většiny z nás plynou z dávné četby Ferdy Mravence a občasného setkání s druhem dostatečně velkým či nápadným, aby si ho člověk povšiml – střevlík, beruška, chroust, zlatohlávek.

23.2.2024 v 8:42 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 512 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...