Hrozí cestovním kancelářím Thomas Cook a Neckermann krach?

24. 11. 2011 9:11:30
V posledních dnech se stále častěji spekuluje o tom, že druhá největší cestovní kancelář v Evropě Thomas Cook prochází velikou finanční krizí. Není schopna splácet své úvěry a je nucena vyjednávat s věřiteli. Do skupiny Thomas Cook patří mimo jiné i u nás známe cestovní kanceláře Neckermann, Bucher Last Minute a letecká společnost Condor.

Hrozí této skupině opravdu krach?

Cestovní ruch je podnikání velice konkurenční a v posledních letech je celý obor pod obrovským tlakem. Ekonomická krize, výbuchy sopek, tzv. arabské jaro, dlouho trvající povodně v Thajsku, jaderná havárie v Japonsku apod. Tento tlak se netýká pouze malých a středních kanceláří, ale i těch největších a plošně po celém světě. Na rozdíl od bank a leteckých společností nemohou cestovní kanceláře čekat žádnou pomoc od svých vlád, veřejné prostředky jsou pro ně nedostupné. Thomas Cook a jeho dceřiné společnosti zkrachovat mohou, stejně jako kdokoliv jiný.

Mají mít čeští turisté strach?

Tady už není odpověď tak jednoduchá a jednoznačná. V rámci skupiny Thomas Cook působí na českém trhu cestovní kancelář Neckermann (registrována jako Thomas Cook s r.o.). Thomas Cook s r.o. je řádně registrovanou cestovní kanceláří, má platnou pojistku a je členem naší asociace. Ovšem na našem trhu působí ve dvou polohách, prodává své vlastní zájezdy a prodává zájezdy vytvořené jinými subjekty v rámci skupiny Thomas Cook. A v tom je složitost pro klienty.

Pokud si koupí zájezd pořádaný českou společností Thomas Cook s r.o. je zájezd chráněn zákonem 159. Pokud si ovšem koupí zájezd pořádaný někým jiným a na cestovní smlouvě není jako pořadatel označený Thomas Cook s r.o., je již riziko mnohem větší. Český zákon 159 jde totiž v ochraně spotřebitele nad rámec evropských předpisů a klienti českých cestovních kanceláří mají zajištěný nejenom návrat z dovolené, ale i peníze, které uhradili a na dovolenou ještě neodcestovali. Německé a rakouské cestovní kanceláře tyto peníze ve většině případů nezaručují.

Je tedy dávat velký pozor na údaje napsané v cestovní smlouvě. To se samozřejmě netýká pouze cestovní kanceláře Neckermann (Thomas Cook s r.o.), ale všech agentur prodávajících provizně zájezdy německých a rakouských cestovních kanceláří. Je třeba si uvědomit, že tyto agentury nenesou za nic odpovědnost, jsou pouhými zprostředkovateli (i když se mnoho z nich tváří jako zkušení tvůrci zájezdů a matou tak své klienty). Veškerou odpovědnost za jakékoliv potíže samozřejmě „posunou“ na pořadatele zájezdu. Setkávám se často, že cestovní smlouvy nabízené některými agenturami jsou záměrně tak zmatečné, že klient vůbec netuší, kdo je ve skutečnosti pořadatelem, kdo nese odpovědnost a zda jsou chráněni podle našich nebo zahraničních předpisů. V případě krachu zahraniční cestovní kanceláře to může velmi fatální detail. Vyžadujte přesné informace o obsahu a ochraně zájezdu, o pořadateli, o kvalitě služeb a vše vyžadujte zaznamenat do cestovní smlouvy. Kdo vám odmítne takové informace poskytnout nebo je písemně potvrdit ve smlouvě, je pro vás velmi velké potenciální nebezpečí. Toto vše platí samozřejmě i pro nákup na internetu!! Tam je nedostatků mnohem více než k kamenných prodejnách.

Stručný připomenutí toho, na co si máte dávat pozor najdete na mém blogu :

http://janpapez.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=177392&bk=17011

Každý rok zkrachuje v Německu a v dalších státech EU několik cestovních kanceláří. V tom není Česká republika žádnou výjimkou. Mýtus o německých cestovních kancelářích, které nemohou zkrachovat, nemají žádné reklamace a poskytují jen a jen dokonalé služby, je prostě jen mýtus. Je živený některými novináři z deníků, které vlastní němečtí podnikatelé a především agenturami, prodávajícími provizně zájezdy německých cestovek. Lidé z těchto agentur velmi aktivně „pracují“ na chatech a v diskusích, kde pomlouvají české cestovky a vynášejí do nebe ty německé. Určitě se jich několik najde i v diskusi k tomuto blogu. Je to často až úsměvné, jak porovnávají hrušky s jablky, jak si vymýšlejí, ale už dávno s tím nebojuji. Argumenty jsou zcela jasné a kdo má rozum seznámí se se všemi podmínkami a pak si vybere zájezd podle svých potřeb, jedno zda u české nebo německé cestovní kanceláře. Ostatně platí: za výběr nese odpovědnost každý sám. Jen je nutné, aby pro takový výběr měl každý kvalitní a pravdivé podklady.

Ať už to dopadne se skupinou Thomas Cook jakkoliv, je to určitě správný okamžik uvědomit si některé podstatné věci a neřídit se pouze mýty.

Autor: Jan Papež | čtvrtek 24.11.2011 9:11 | karma článku: 10.57 | přečteno: 1636x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Olga Medová

Mluno, električina, síla blesková

Green Deal. Obnovitelné zdroje. Fotovoltaika. Elektromobilita. Udržitelnost. Blackout. Náklady za energii. Úsporná opatření.

28.2.2024 v 21:25 | Karma článku: 6.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Yngvar Brenna

Oseto

- sice ještě zdaleka nemá žádný norský hospodář, ovšem o zemědělství můžeme psát i tak, čímž navazuji na předchozí článek.

28.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 |

Luboš Vlasák

Návrat politických mrtvol

Zrovna nedávno jsem se od srdce zasmál, když jsem četl vtip o tom, jak trenér cviků čínského císaře, sám sexy mozek a upocený předseda unie mimozemšťanů Jiří Paroubek, vážně jedná s komunisty...

28.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 238 | Diskuse

Ladislav Jílek

Blíží se jaro

A to nás inspiruje k různým aktivitám. Cítíte již takové nutkání? Mám tady námět, který by třeba mohl někoho zaujmout.

28.2.2024 v 10:34 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 133 | Diskuse

Irena Houdková

Přece nebudu plýtvat svým časem na řeči s podřízenými o jejich štěněti. Jsme v práci!

Ajajaj. Jak často se s podobnými větami nsetkávám. Co rozhovory „o štěňatech a kvetoucích pelargoniích či roztomilých vnoučatech“ lýdrům i týmu mohou přinést?

28.2.2024 v 6:52 | Karma článku: 6.88 | Přečteno: 371 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...