Pohádka o fackách, cikánovi Dežovi s mačetou a tlusté knize

22. 09. 2011 9:49:00
Bylo nebylo, za sedmero řekami a sedmero horami, kdesi na konci království v protáhlém výběžku vbíhajícím k sousedům se probudil cikán Dežo. Zlehka odstrčil svou ženu Eržiku a vysoukal se z postele. Rukou sáhl opatrně pod polštář a vytáhl starou mačetu. V kuchyni přejel nablýskaný kov brouskem Karborundum a prstem vyzkoušel ostří. Kdyby měl lepší náladu a kdyby nebyl Dežo, určitě by se usmál a snad by se i pyšně nadechl. Ale byl Dežo a náladu měl pod psa.

„Tak dneska poteče krev“, pošeptal a natáhl si na potetované tělo tílko bez rukávů. Přes břicho trochu (dost) nesedělo, ale co na tom, chlap má mít pořádnou váhu. Mačetu zdědil po tátovi a ten zase po svém tátovi, pamatovala toho opravdu hodně a viděla i kus světa. Táta s ní „pracoval“ v okolí Košic a děda dokonce někde v Němcích. Dežo zastrčil mačetu za opasek a vyrazil z domu. Právě se začalo stmívat. Rodinka si odpoledne zdřímla a trochu se to protáhlo. Kdyby ho po obědě Eržika nevytočila a kdyby nebyl Dežo, určitě by se sentimentálně zaculil nad spící rodinkou. Ale byl Dežo a Eržika ho v poslední době fakt štvala.

Za pár hodin už o tom slyšelo celé království: cikán Dežo vešel do hospody a posekal mačetou prvního bílého frajera, který měl nějakou hloupou poznámku o cikánech. Frajer teď leží v královské nemocnici a Dežo na slamníku v šatlavě. Kdyby pokládal bílé frajery za lidi a kdyby nebyl Dežo, určitě by teď litoval těch 16 sečných ran a toho, že možná ten bílý frajer přijde o ruku. Ale byl Dežo a litoval jenom toho, že přišel o svou mačetu. Dokonce by se mohlo zdát, že se i usmál. Venku začalo svítat.

....

V hlavním královském městě se právě probouzel správce královské pokladny Bechyně (prosím nezaměňovat s „bachyně“). Moc toho nenaspal. Ne že by ho trápila královská pokladna, to už dávno ne. Ne, že by ho trápilo, že ho nikdo nemá rád, na to si už dávno zvykl, a navíc ti mravenci v podhradí mu stejně byli vždycky lhostejní. Není ho dost vidět! Málo se o něm píše v královských novinách a v královské televizi nebyl nevím jak dlouho! To je ta noční můra, pro kterou nemůže spát. Nic z toho samozřejmě nebyla pravda. Bylo ho všude až až, ale vysvětlujte to někomu, kdo se má tak rád.

Zabloudil očima k nočnímu stolku. Kdyby to uměl a kdyby to nebyl Bechyně, usmál by se. Ale byl to Bechyně a proto se jen jízlivě zašklebil. Řešení mu nabídla myšlenka z té tlusté knihy:

„Propaganda, která přináší žádaný výsledek, je dobrá, každá jiná je špatná... Z toho důvodu je nesmyslné říci, že něčí propaganda je příliš primitivní, příliš krutá, příliš brutální nebo příliš nečestná, neboť na žádném z těchto výrazů nezáleží.... Propaganda je vždy prostředek k cíli.“

Když se do knihy před půlnocí začetl, dostal zprávu, že kdesi ve výběžku na konci království jakýsi cikán Dežo posekal mačetou spoluobčana. Nešlo o nic osobního. Občan provokoval a Dežo mu naložil. Noviny, televize, rádia, všichni píší a mluví jen o Dežovi. Jako by sama prozřetelnost spojila Dežu s tlustou knihou v rukách správce pokladny. Celou noc se mu ta myšlenka honila hlavou.

Bechyně se posadil na posteli a rukou pohladil knihu. „Ten malý kulhavý ďábel!“, pošeptal a myslel tím Josepha Goebbelse, o kterém tlustá kniha vyprávěla. Posnídal nad novinami, juknul na zprávy v televizi, zaklapnul aktovku a vyrazil z domu. Kdyby lidi v podhradí nepokládal za mravence a nebyl Bechyně, litoval by občana se 16 sečnými ranami a vymýšlel by, jak mu pomoci. Ale byl Bechyně a litoval jenom toho, že si svou tlustou knihu nepořídil dříve.

Za pár hodin o tom slyšelo celé království: správce státní pokladny zfackoval mladíka, který na něj pokřikoval nějaké hloupé poznámky o jeho charakteru. Mladík je neznámo kde a Bechyně vtipkuje na tiskové konferenci královské rady. Kdyby žil Bechyně v normálním království a nebyl Bechyně, ležel by teď na slamníku v šatlavě. Ale je Bechyně a těší se, jak je ho konečně všude vidět a ještě víc se těší, jak si večer lehne do postele a začte se do své tlusté knihy.

.....

„Naši popojeli“, zašeptala Eržika Dežovi. „Jdeme všichni do královského města, tam můžeš naložit frajerovi, co má kecy a nejdeš do šatlavy. A mačetu máš už doma, čornuli jsme ji na stanici.“ Kdyby mu v tom nebránili mříže a kdyby nebyl Dežo, určitě by Eržiku láskyplně objal. Ale byl Dežo a myslel jen na svou starou mačetu. Mohlo by se zdát, že se i usmál.

Tlustou knihou je míněna kniha: Goebbels - pán myšlenek Třetí říše (Irving David)

Autor: Jan Papež | čtvrtek 22.9.2011 9:49 | karma článku: 17.05 | přečteno: 1376x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Olga Medová

Mluno, električina, síla blesková

Green Deal. Obnovitelné zdroje. Fotovoltaika. Elektromobilita. Udržitelnost. Blackout. Náklady za energii. Úsporná opatření.

28.2.2024 v 21:25 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 93 | Diskuse

Yngvar Brenna

Oseto

- sice ještě zdaleka nemá žádný norský hospodář, ovšem o zemědělství můžeme psát i tak, čímž navazuji na předchozí článek.

28.2.2024 v 20:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 40 |

Luboš Vlasák

Návrat politických mrtvol

Zrovna nedávno jsem se od srdce zasmál, když jsem četl vtip o tom, jak trenér cviků čínského císaře, sám sexy mozek a upocený předseda unie mimozemšťanů Jiří Paroubek, vážně jedná s komunisty...

28.2.2024 v 18:00 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 249 | Diskuse

Ladislav Jílek

Blíží se jaro

A to nás inspiruje k různým aktivitám. Cítíte již takové nutkání? Mám tady námět, který by třeba mohl někoho zaujmout.

28.2.2024 v 10:34 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 133 | Diskuse

Irena Houdková

Přece nebudu plýtvat svým časem na řeči s podřízenými o jejich štěněti. Jsme v práci!

Ajajaj. Jak často se s podobnými větami nsetkávám. Co rozhovory „o štěňatech a kvetoucích pelargoniích či roztomilých vnoučatech“ lýdrům i týmu mohou přinést?

28.2.2024 v 6:52 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 373 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2847
Cestovatel jsem specializovaný na Afriku, se zaměřením na safari a Latinskou Ameriku, se zaměřením na předkolumbovské kultury, zejména ty peruánské. Tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR, majitel cestovní kanceláře Marco Polo Int. (www.marco-polo.cz) a výrobce nábytku La Casa Nova. (www.lacasanova.cz)

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Šlo o rozhovor, hájí Gondíková s Benešovou focení do pánských časopisů

Herečky Adéla Gondíková (50) a Lucie Benešová (49) jsou spolužačky z konzervatoře a přátelí se už přes třicet let. V...

Menzelová pomáhá nemocnému Víznerovi. Byl bys hrdý, vzkázala manželovi

Olga Menzelová (46) poslala prostřednictvím Instagramu dojemný vzkaz svému zesnulému muži Jiřímu Menzelovi k jeho...

Soused topí v krbu, zahradu máme plnou sazí a smradu. Jak se bránit?

Náklady na topení v rodinných domech bývají výraznou složkou celkového rozpočtu domácnosti. Každý hledá možnosti, jak...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...